A világ nem marad újévi koncert nélkül, bár kicsit más lesz ez az idei – mint ahogy annyi mindenhez kénytelenek vagyunk hozzászokni a járvány miatt. Bár az ausztriai korlátozásokon valamelyest enyhítettek, a koncertek, nagyobb összejövetelek megrendezését kényszerűségből január 7-ig egész Ausztriában továbbra is tiltják, vagyis közönség nem lehet jelen a január elsejei hagyományos hangversenyen.
Nem ilyen rendezvényt képzeltek a centenáriumon a Salzburgi Ünnepi Játékok szervezői, a programra eredetileg évek óta készülődő résztvevők, no meg mindazok, akik jó előre biztosították a jegyüket. A koronavírus évében azonban ez is szép eredmény: lesz fesztivál, ha nem is olyan nagyszabású, mint ahogy tervezték.
Nem tartozik a turisták első célpontjai közé, pedig már csak az épület kedvéért is érdemes ellátogatni a bécsi Iparművészeti Múzeumba (MAK). Az állandó gyűjtemény is figyelemreméltó, hiszen a szecesszió legszebb használati tárgyait őrzik itt. Az időszaki kiállításokon pedig nem csak a saját anyagból kerülnek elő a legérdekesebb darabok, hanem a magángyűjtőket, a világ más múzeumait is bevonják. Most egy évforduló alkalmából izgalmas székeket, asztalokat láthatunk, olyanokat, amelyeket a lakásunkba is szívesen befogadnánk. A Thonet kiállításon Elisabeth Schwindl fényképezett a szervuszausztria.hu olvasói számára.
Nem sokáig örülhetett a legutóbbi elismerésnek, a washingtoni John F. Kennedy Központ az Előadóművészetekért 2019-es Művészeti Aranyérem-díjának: Erőd Iván, magyar származású osztrák zeneszerző és zongoraművész alig néhány nappal az után hunyt el egy bécsi kórházban, hogy (betegsége miatt) operaénekes fia átvette a rangos kitüntetést. Nyolcvanhárom évéből 78 a zene bűvöletében telt el, felnőtt életében komponált, tanított, az utóbbi években pedig mindezen túl élvezte, hogy gyermekei is zenei pályára léptek. Nyolcvanadik születésnapján honlapunk is megemlékezett róla.
Az osztrák születésű német/svájci milliárdos Heidi Horten nevét legutóbb az Ibiza videó nyilvánosságra kerülésekor lehetett hallani. H.C. Strache azt állította, hogy ő az FPÖ-közeli alapítványok egyik legnagyobb adakozója - igaz, később ezt visszavonta és bocsánatot kért. Most a 78 éves hölgy azzal a tervével került be az osztrák sajtóba, hogy értékes festménygyűjteményének hamarosan múzeumot nyit Bécs belvárosában.
Mindazok, akik szívesen tekintettek be a szinte kizárólag Bécsről, múltjáról, jelenéről és jövőjéről rendezett kiállításokba, legalább öt évig nélkülözni kénytelenek a Karlsplatzon, a templom közelében lévő téglalapalakú múzeumot. A Wien Museum hatvan évvel megnyitása után minden korábbi várakozást felülmúlva nőtte ki az épületet: egyedül a zárás előtti két hétben 23 ezren tettek búcsúlátogatást. A bécsiek, a más tartományokban élő osztrákok és a külföldiek egyaránt megtanulták a hatvan év alatt, hogy ebben az épületben sokat megtudhatnak az osztrák fővárosról. A búcsú szerencsére csak ideiglenes, 202-ben felújítva-bővítve ismét megnyílik.
Nem mindennapi hír, ha egy pincében-padláson-garázsban talált festményről kiderül, hogy nagy festő műve. Most ez történt: egy évekkel ezelőtt felfedezett festményen megtalálták Gustav Klimt kézjegyét.
Az Osztrák Szabadságpárt és az ORF - a közszolgálati televízió - kapcsolata soha nem volt felhőtlen, de az FPÖ-nek igazi esélye a "győzelemre" csak most nyílik, miután bekerült a kormányba. A nagyobbik koalíciós partner, az ÖVP sem idegenkedik a változtatásoktól, így elképzelhető, hogy a TV jelenlegi vezetése nem sokáig marad a helyén.
Ötödször osztották ki az Esterházy Művészeti díjat - a helyszín ezúttal a Ludwig Múzeum volt, a kortárs művészet budapesti otthona. A díjátadó ünnepség hangulatának meghittsége érthető: akik itt összegyűltek, kedvelik a mai képzőművészetet és elismerik az Esterházy Magánalapítvány kezdeményezését, a fiatal művészek felkarolását. A három díjazott: Ezer Ákos, Keresztes Zsófia és Nagy Imre. Nyertes műveik, a többi döntőbe jutott társuk alkotásaival együtt december 15-től 2018. január 14-ig megtekinthetők a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeumban.
Aki kicsit is jártas az ausztriai színházi életben, emlékezhet Martin Kušej egy-egy botrányt keltő ám nemcsak ezért emlékezetes rendezésére. Mások, a németországi kultúra ismerői viszont azt is tudják, hogyan hozta fel a karintiai osztrák-szlovén származású rendező a müncheni Residenztheatert a legjobb német színházak közé. 2019 szeptemberétől a bécsi Burg igazgatója lesz, és sejthető: pezsgést hoz majd a némiképp elszürkült mindennapokba.
Csaknem hároméves huzavona után a lehető legjobban alakult az Essl gyűjtemény sorsa: a teljes anyagot az Albertina kezeli. A klosterneueburgi múzeum bezárása után a hatezer darabból álló műkincs a Künstlerhausba került -- miután Hans Peter Haselsteiner alapítványa biztosította, hogy a bauMax csődje után is együtt maradjon az anyag. A mostani megállapodás szerint az Albertina 2044-ig kölcsön kapja az alapítványtól a gyűjteményt.
Gustavo Dudamel meghódította a közönséget és a kritikusokat egyaránt. A hagyományos újévi koncert nem csak az oly ismerős zeneszámokkal, az ötletes tánc betétekkel, a szünetben sugárzott kisfilmmel vív ki figyelmet: szakértő és laikus egyaránt szigorú kritikusa az éppen aktuális karmesternek. És aki itt helyt áll, az elmondhatja: meghódította Bécset. Előző este a másik patinás koncertteremben, a Konzerthausban is fiatal tehetségnek - lengyel karmesternek - tapsolt a közönség. Az ORF 2 közvetítését több mint egymillióan nézték, és ezzel megdőlt a 2014-es rekord.
A lemezkiadás világából érkezik a Bécsi Opera következő igazgatója: a szerb származású Bogdan Roščić 2020-tól váltja fel a patinás intézmény élén Dominique Meyert. A Sony klasszikus zenéért felelős menedzsere mindenkit ismer a zene világában, akit érdemes, széles nemzetközi kapcsolati hálóval rendelkezik és személye mintegy garanciája annak, hogy a Bécsi Opera képes lesz lépést tartani a világgal, és ezzel magát a műfajt is vonzóvá tenni az újabb nemzedékeknek.
Ismét osztrák színész, illetve osztrák-német film kerülhet az Oscar-díj közelébe. Miután Peter Simonischek elnyerte a legjobb európai színész címet, a film, a Toni Erdmann bejutott az öt Oscarra jelölt idegen nyelvű film közé.
Nem szokás egy-egy operabemutatót megelőzően sajtóértekezletet tartani, így a meghívottak sejthették, hogy az alkalom különleges. Így is volt: a Theater an der Wien igazgatója arról számolt be, hogy sikerült Placido Domingot megnyerni egy címszerep eléneklésére.
Az osztrák filmrajongók mindig nagyon várják az október végét: a forgalmazók nem kényeztetik el őket, a bécsi mozikba sokkal később kerülnek az újdonságok, mint a budapestiekbe. Hát még a különlegesnek számító filmek, amelyek iránt várhatóan kevesen érdeklődnek. Utóbbiaknak (is) fontos esemény Bécs filmünnepe: a Viennale az idén is sokféleséget kínál.
Ha vannak legendás személyiségek, akkor Esterházy (Ottrubay) Melinda minden bizonnyal közéjük tartozik. Burgenland 95 éves korában elhunyt jótevője a tartomány életében halála pillanatáig fontos szerepet játszott, így nem csoda, hogy az általa alapított - és ezzel a dinasztia kulturális értékeit veszteség nélkül megőrző - alapítvány tisztelettel emlékezik rá. Október közepén a kismartoni kastélyban kiállítás mutatja be életét.
A szeptember a nyári fesztiválok értékelésének ideje. Az idei szezon a szentmargitbányai kőfejtőben nagyon sikeres volt, és az időjárás is kedvezett a Szerelmi bájital szabadtéri előadásainak: egyetlen augusztusi előadást kellett eső miatt lemondani, egy másik pedig a szünet után félbeszakadt.
Ez az ORF történetében az első eset, hogy az alapítványi tanács harmadszorra is újraválasztotta a korábbi intendánst: Alexander Wrabetz, az SPÖ támogatásával a háta mögött három szavazatos többséggel újabb öt évre biztosította magának az elnöki posztot. A Néppárt által favorizált ellenjelölt, Richard Grassl, az ORF pénzügyi igazgatója alulmaradt, pedig a saját pártja által delegált alapítványi tagokon kívül a Szabadságpárt küldötte szintén rá szavazott.
Az idei ünnepi játékokon is ad koncertet a világhírű zongoraművész. Az augusztus 1-jei nagy sikerű nyitókoncerten a Jerusalem kvartettel Franz Schubert, Mieczysław Weinberg és Johannes Brahms darabjait játszották. Augusztus 3-án a Salzburgi Marionettszínházzal közösen Robert Schumann és Claude Debussy munkásságának szentelik az estét. Végül a fesztivál zárásaként augusztus 31-én a lipcsei Gewandhaus zenekarával, Herbert Blomstedt vezényletével Beethoven Esz-dúr zongoraversenyét játssza a Festspielhaus színpadán. Schiff Andrással az Ünnepi Játékok elnöke, Helga Rabl-Stadler beszélgetett, az alábbiakban – Mörk Leonóra tolmácsolásában – közreadjuk az interjút.