A Stille Nacht, heilige Nacht nem csak dallam és szöveg, hanem legenda is. Eszerint csaknem 200 esztendővel ezelőtt, 1818-ban a Salzburg melletti Obendorfban néhány nappal karácsony előtt elromlott a St.Nikolaus templom orgonája, s a roppant szegény faluban javíttatásra gondolni sem lehetett. Sőt, talán a hatás fokozására a legenda úgy szól, hogy a hibát a hangszerbe beköltözött éhes egerek okozták. Márpedig a Szenteste muzsika nélkül nem volt elképzelhető: szerencsére Joseph Mohr segédlelkésznek volt a fiókjában egy alkalmas költemény, amit megzenésítés céljából rögtön odaadott barátjának. Franz Xavier Gruber azután rekordsebességgel megkomponálta a muzsikát, olyat, amihez elég egy gitár kisérete.
A Szenteste meg volt mentve, de hogy az alkalmi dal nem merült a feledés homáláyba, ahhoz kellett még pár csoda, például egy Karl Mauracher névre hallgató orgonaépítő mester, aki, amikor 1825-ben ujjávarázsolta a St. Nikolaus templom hangszerét, véletlenül rátalált az immár feleslegessé vált dalra. Hazavitte - Tirolba - s mivel utazó zenész volt, széltében hosszában játszotta. Manapság Placido Domingo éppúgy a Stille Nacht, heilige Nacht eléneklésével zárja bécsi karácsonyi koncertjét, mint ahogy felcsendült már a dal Samoán, a brazil őserdőben, és van eszkimó szövege is.
A kerek évfordulók különösen látványosak, de a megmelékezéshez elég alkalom maga a Karácsony. Akik vettek már részt ezeken az ilyenkor szervezett kiránduálosk egyikén, tudják, hogy a csinos kis kápolnában egészen különleges előadást élvezhetnek. A legenda kutatásának vannak elszánt hívei is, a legismertebb az a Hanno Schilf, aki az igazi történetet felfedezte. Ixsmereteit nem tartotta meg magának : az általa alapított salzburgi múzeum minden részletre kitér. Dokumentumfilmek is készültek a témában, s ha valaki hozzányúl a téműhoz, számíthat arra, hogy Schilf feltűnik, és védelmébe veszi az igaz és csakis az igaz történetet. Obendprf mindenesetre profitál a történetekből - a kicsiny település karácsonyi vására is népszerű.