Az idei jubileumi év: éppen 300 éve, 1722-ben rendezték a maihoz az elnevezésében is leginkább hasonlító Mikulás-Karácsony-Jászol vásárt Bécsben. A helyszín ekkor a Freyung volt. A történet azonban még ennél is korábbra, a 13. századra vezethető vissza. Albrecht császár 1294-ben adományozta a kereskedőknek és az iparosoknak az árusítás privilégiumát, s teremtette meg ezzel - a város polgárainak jobb ellátására hivatkozva - magát a vásárt, amelynek jellege, külseje később változott. Nevet a XVI. században kapott: a Tamás-vásáron már ott voltak a mézeskalácsárusok portékájukkal. A Karácsonyhoz ugyan már 1722 óta kötődik a rendezvény, amely a következő nagy változást 1814-ben, a Bécsi Kongresszus idején élte át. Ebben az időben kerül ugyanis először ajándék a karácsonyfák alá, ezért a vásáron a kínált portékák köre is bővült, kereskedelmibb jelleget öltött. Jézuska vásárát ekkoriban az egyik szép belvárosi téren tartották.
A Városháza előtti tér 1975 óta ad otthont a rendezvénynek, lényegében amióta Bécs vezetése felismerte, hogy ez a gyönyörű csipkés épület, kellő megvilágítással hangulatos hátteret nyújt, s önmagában is vonzza a látogatókat. 1984 óta Ádventi Varázslatnak hívják. A karácsonyi vásárok száma a nyolcvanas évek óta egyre szaporodik. Bár mindegyik más és más jellegzetességet mutat, vannak általános szabályok: a kínált árukat zsűrizik. A feltételek szigorúak, a műanyagjátékot például nem engedélyezik, a játékfegyvert sem, viszont mézeskalács nélkül nincs karácsonyi vásár. A kereskedők, akik viszonylag megfizethető, ajándéknak is alkalmas portékát kínálnak, pályázat útján nyerik el az árusítás jogát - nem éppen olcsó bérleti díjat fizetve a városnak. A forralt bor és puncs árusok környezetvédelmi okokból kénytelenek a műanyagpoharakat mellőzni. A cserépbögréért pár éve betétdíjat kell fizetni - a fogyasztó eldöntheti, visszaváltja-e, avagy hazaviszi emléknek
Az idén nem éri el a százat a Városház előtt felállított csinos kis alpesi házak száma, aki ennél többre vágyik, annak a Spittelberg a megfelelő hely – itt 125 stand kínálja a portékáját, közülük 22 étel, italt – utóbbiak közül a forralt bor és a puncs vonzza a legtöbbeket. Spittelberg hangulatos utcái, az itt lévő kis galériák, kézműves műhelyek egyébként is megérnek egy látogatást.
A vásárok gazdasági haszna nem lebecsülendő és igen szerteágazó. A Város a bérleti díjakból, a forgalmi adóból, az idegenforgalmi bevételből egyaránt jelentős haszonra tesz szert, a Bécsbe kifejezetten a vásárok miatt látogató kül- és belföldi turisták fogyasztanak szépen és sok kisebb vállalkozás számára a Covid időszak után a fennmaradást biztosítják. A gazdasági eredményeket persze nem érdemes ma még felbecsülni – miután karácsony után az autóval nem utolsó vásárt is bezárták, közzé fogják tenni az illetékesek.
A vásárok látogatóinak számos honlap nyújt pontos információt. Az egyik legjobb: https://www.vienna.at/specials/weihnachten. Jó tudni, hogy kocsival nem is érdemes próbálkozni. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy a tömegközlekedési eszközökön Bécsben még ma is kötelező a maszk.
A bécsi adventi vásárok: - Christkindlmarkt am Rathausplatz, 1010 Wien - Altwiener Christkindlmarkt, Freyung, 1010 Wien - Kunst und Antiquitätenmarkt zu Weihnachten, Am Hof, 1010 Wien - Weihnachtsmarkt auf dem Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien - Adventmarkt, Mahlerstraße, 1010 Wien - Adventmarkt, Oberes Belvedere, 1030 Wien - Adventmarkt, Resselpark, 1040 Wien - Adventmarkt, vor der Kirche Maria Hilf, 1060 Wien - Weihnachsmarkt, Spittelbergviertel, 1070 Wien - Adventmarkt, Hof im Alten AKH, 1090 Wien - Adventmarkt, Favoritenstraße/Quellenstraße, 1100 Wien - Adventmarkt, Fußgängerzone Favoriten, 1100 Wien - Adventmarkt, Meidlinger Hauptstraße, 1120 Wien |