Elméletileg az ellenzék megnyerheti a választásokat Magyarországon – de ez nagyon kevés hasznot hozna a számára – írja a Wiener Zeitung vendégkommentár oldalán megjelent elemzésében Péter Techet.
A magyar miniszterelnök nem csupán az energiapolitikában ápol szoros kapcsolatot Oroszországgal – írja Alexander Dworzak, a Wiener Zeitung szerkesztője.
A miniszterelnök eddig még sohasem hozta szóba Magyarország kilépését az EU-ból - most “jogállami dzsihádról” beszélt – írja a bécsi Der Standardban megjelent tudósításában Gregor Mayer.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök választási ígéretekkel készül a következő választásra, az ellenzék pedig saját tervei szerint jár el – írja Florian Koch a Wiener Zeitungban megjelent cikkében.
Magyarországon Orbán el akarja terelni a figyelmet a korrupciós ügyekről és a megfigyelési ügyről – írja a Der Standard című bécsi napilapban megjelent kommentárjában Gerald Schubert.
Az EU-Bizottság visszatartja az Újjáépítési Alapból Budapestnek szánt 7,2 milliárd eurót, és vizsgálja a kifizetések feltételekhez kötésének lehetőségeit, ám politikai tekintetben vékony jégen mozog –írja a Die Presse című bécsi napilapban Wolfgang Böhm.
A Riporterek Határok Nélkül szervezet évente egyszer nyilvánosságra hoz egy listát, amely a “sajtószabadság női és férfi ellenségeinek” nevét tartalmazza. A magyar kormányfő valóban kiérdemelte, hogy felkerüljön a listára – írja Gregor Mayer a Der Standard című bécsi napilapban.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök nem csak a szabályokat írja át, de még a játékot vezető bírót is a saját csapatából választja ki – írja a Der Standardban megjelent cikkében Paul Lendvai.
Orbán Viktor a határok tudatos áthágásával Magyarország kárára biztosította maga számára a korlátlan hatalmat. Kormányzásának tizenegyedik évfordulóján Paul Lendvai a Der Standardban megjelent terjedelmes, sok képpel illusztrált elemzésében összegezi ezt a több mint egy évtizedet – a fordítás dr. Gonda László munkája.
Már évek óta ferdén lógott a házi áldás, s most bekövetkezett a szakítás: az Orbán Viktor vezette magyar kormánypárt, a Fidesz és az Európai Néppárt végérvényesen külön úton megy tovább. A következmények messze hatóak lehetnek – írja Andreas Lieb a Wiener Zeitung külpolitikai rovatában megjelent cikkében.
Magyarországon nincs már egyetlen jelentős példányszámú, szabad újság és - az RTL kivételével- egyetlen ténylegesen független TV és rádióadó sem – írja Paul lendvai a Der Standard című bécsi napilapban.
Bécsi lapok is foglalkoznak a két legújabb magyar vonatkozású botránnyal. Az alábbiakban szószerinti fordításban közöljük a Der Standard és a Die Presse cikkét.
Miután Soros György befektető felszólította az EU-tagállamokat, hogy akadályozó politikájuk miatt utasítsák rendre Magyarországot és Lengyelországot, Orbán Viktor is kifejtette elméletét Sorosról. A Die Presse szerkesztőségi cikkben tájékoztat a fejleményekről.
Hogyan jár el egy klub azokkal a tagokkal szemben, akik nem tartják be az alapvető szabályokat, de sem megbüntetni, sem kizárni nem lehet őket, mert azt maguknak a bűnösöknek is meg kellene szavazniuk? Egyetlen egyesület sem fogadna el ilyen működési szabályzatot. Az Európai Unió valamikor elkövette ezt a hibát - és most tehetetlenül szembesül azzal a ténnyel, hogy Lengyelország és Magyarország szisztematikusan aláássa azokat a demokratikus alapelveket, amelyek az európai integráció alapját képezik – írja Eric Frey a Der Standard című bécsi napilapban.
A hivatalos politikai elvárás ellenére a magyarok nem tudnak ellenállni a nyugati csábításnak, és szívesen esznek bécsi szeletet (igaz, sertés húsból) és frankfurti virslit (mustár nélkül). A magyarosítás már nagyon régen megkezdődött, még mielőtt a 69 éves bejárónőnk Paula Müllerként megszületett volna. Most Sipos Ibolyának hívják. Magyarországon a Mickey Mouse-t is Miki Egérnek nevezik. Ha mindez még csak groteszknek is tűnhet, a gazdasági életben és a bankszektorban ez már komolyabb –írja a Wiener Zeitung vendégkommentár rovatában, Karl Schultes történész, politológus, Magyarországon működő osztrák vállalkozó.
Orbán Viktor uralkodási technikája mindmáig változatlan és mindig sikeres volt – írja a Der Standardban megjelent kommentárjában Paul Lendvai
Magyarországon véget vetnek a parlament önkorlátozásának. A kormány júniusban meg akarja szüntetni a “veszélyhelyzetet”. A “parlamenti rend helyreállítása” önmagában ugyanis még nem jelenti a visszatérést a “ magyar normalitáshoz”. A veszélyhelyzet továbbra is fennáll. Ennek megszüntetésére csak a kormánynak van felhatalmazása. Egyedül az ő mérlegelésétől függ, hogy meddig tart a veszélyhelyzet. Sem határidő nincs, sem alkotmányjogi eljárás, amellyel Orbán miniszterelnököt és a kormányát rá lehetne kényszeríteni a veszélyhelyzet befejezésére - akkor sem, ha már véget ért a koronavírus járvány – írja kommentárjában Alexander Dworzak a Wiener Zeitung hasábjain.
Magyarországon Orbán Viktor miniszterelnök nem rendeletek útján rombolta le a demokráciát, hanem a parlamenti szavazásokkal — írja a Der Standardban megjelent kommentárjában Gregor Mayer.
A magyar szükségállapot törvényre adott bizonytalan reakciók megmutatják, hogy amíg egy tagállamot nem szigetelnek el ugyanúgy, mint Ausztriát 2000-ben, addig az azt tesz az EU-ban, amit csak akar – írja Alexander Dworzak és Martyna Czarnowska. a Wiener Zeitungban megjelent cikkében.
Orbán Viktor miniszterelnök mostantól rendeletekkel kormányozhat - mindaddig, amíg úgy nem dönt, hogy arra már nincs szükség – írja budapesti tudósításában Boris Kálnoky.