A minap elfogadott osztrák kormányprogram az egyetemek napi életére is kihatással lesz: az új finanszírozási rendszer, amelynek részleteit nyárig dolgozzák ki, bizonyos karokon további felvételi kvótákat tesz majd szükségessé. A reform értelmében a jövőben az egyetemek hallgatói létszám alapján kapják majd az állami támogatást.
Majdnem két év elnökség után Paluska Zsuzsi és az MDE eddigi vezetőségi tagjai átadták a stafétabotot. A vidám, jó hangulatú tisztújító gyűlésen a jelöltek rövid beszédben mutatkoztak be és vázolták jövőbeli elképzeléseiken - ezután szavaztak a jelenlévők. A két új társelnök - Endre Bálint és Szemerszki Gergely - továbbra is számíthat a leköszönő Paluska Zsuzsanna támogatására és tapasztalataira: ő lesz a szervezet kulturális koordinátora.
Az osztrák tudományügyi minisztérium, amelynek fennhatósága alá tartozik az orvosi egyetem, évek óta harcban áll Brüsszellel: utóbbi nem kedveli a kvótát, amely a német orvostanhallgatók beözönlését hivatott megakadályozni. Az Európai Unió az egyenlő versenyfeltételek megsértésének tekinti, hogy Ausztria előírja, milyen arányban kell az orvosi egyetemre osztrákokat felvenni. A minisztérium most 181 oldalas jelentésben foglalta össze érveit, vagy inkább a számokat, amelyek bizonyítják: ha az EU betiltja a korlátozást, akkor Ausztriában még a mostaninál is nagyobb lesz az orvoshiány.
Nem maradnak ki a Bécsben tanuló magyar egyetemisták a gólyaavató örömeiből. Az MDE, a magyar egyetemisták bécsi szervezete, amely egyik céljának tekinti az otthonról érkező fiatalok jó közérzetének megteremtését, és segítséget nyújt a beilleszkedéshez, az idén is várja a magyar fiatalokat. Cikkünkben a rendezvény szervezői nemcsak a részleteket ismertetik, hanem a jelentkezési lehetőséget is!
Bécsben 2016. május 13-15-én személyes találkozón kaphatnak tájékoztatást azok a diákok, akik Ausztriában szeretnének továbbtanulni. A rendezvényt a szervezi. A 60 eurós részvételi díj tartalmaz két éjszakai szállást és az étkezéseket is. Jelentkezési határidő: május 4. éjfél!
A tanulmányok befejezése után a szakmai gyakorlat megszerzése következik – ennek megszervezése nem egyszerű. A Magyar Diákok Egyesülete most ebben is segít, felhasználja kapcsolatait és ismereteit. Május 20-ig várják a jelentkezéseket!
Nem szűnik az érdeklődés az osztrák egyetemek iránt, erről a legtöbbet a Magyar Diákok Egyesületének (MDE) vezetői tudnak mesélni, hiszen ők azok, akik rendszeresen tartanak előadásokat Magyarországon a lehetőségekről és körülményekről. Kérdésekre is szívesen válaszolnak, emellett folyamatosan frissített honlapjuk jól tájékoztat, s tapasztalataik alapján a gyakran feltett kérdésekre is kitér.
Persze csak a kívülállóknak újak: az MDE-VUS, az ausztriai Magyar Diákok Egyesületének élére olyan fiatalok kerültek, akiket a tagság ismer, hiszen mindannyian közülük valók. Újdonság, hogy a nemrégiben megalakult Alumni Klub elnökének személyében már végzett hallgató, Újvári Péter vette át a stafétabotot a túl sok elfoglaltsága miatt lemondott Tóth Katától.
Most éppen béke van az ausztriai egyetemisták köreiben, de aki figyelemmel kíséri az ausztriai történéseket, az jól emlékszik a több hónapos tüntetésekre, egyetemfoglalásokra. Az osztrák politikusok tudják, hogy ilyesmire mindig számíthatnak. Az egyetemisták élén ilyenkor a Hallgatói Önkormányzat kétévente újjáválasztott vezetősége áll. Sok múlik tehát rajtuk, mennyire kompromisszum készek, vagy éppen harciasak.
Az osztrák egyetemisták tudják, mennyivel jobb és szabadabb az élet, ha kollégiumi szoba helyett nagyméretű bérlakást osztanak meg többedmagukkal. Wohngemeinschaft a bűvös szó – és sokan még diplomával a zsebükben, szerény kezdő fizetéssel is maradnak, mielőtt megkezdenék az „önálló” életet. Buktatója persze ennek az albérleti formának is van: ingatlanszakértőnk, Nagy Zoltán segít az eligazodásban.
Hét év után adja át a stafétabotot Szabados Viktor, a Magyar Diákok Egyesületének (MDE-VUS) elnöke. A Bécsben tanuló magyar fiatalok Tóth Kata elnöksége alatt is számíthatnak az egyesületi segítségre. És persze azokra a bulikra, amelyek nagyonis elnyerték az egyetemisták tetszését, és nagyban hozzájárultak beilleszkedésük megkönnyítéséhez.
Az egyeztető bizottság helyt adott a Gazdasági Egyetem (WU) panaszának és fizetésre kötelezte a tárcát. Igaz, a követelt 192 millió euró helyett „csak” hat millió euró gyarapítja még az idén az egyetem költségvetését. Az indoklás szerint ennél többet az illetékes tudományügyi minisztérium nem tudna fizetni.
Már a pénzügyi támogatás sem biztos, hogy segít az osztrák felsőoktatás súlyos gondjain. A túljelentkezés helyhiányt okoz, és nem segíti elő az oktatás színvonalának emelését. Eközben a téli szemeszter kezdetén sincs kidolgozott koncepció arról, milyen eszközzel kellene a létszámot csökkenteni, ha ugyan ez egyáltalán lehetséges.
Aki osztrák egyetemen szeretne tanulni, jó ha tájékozódik a most bevezetett új felvételi szabályokról. A szervuszausztria korábban, Deréky Pál professzor előzetes információja alapján már közölt részleteket e tervekről, mostantól azonban aprólékos felvilágosítás áll rendelkezésre a véglegesített rendszerről a studienbeginn. at címmel minap indított új honlap jóvoltából.
A jövő heti (május 24. és 26. közötti) hallgatói önkormányzati választásoknak nem csak az a tétje, hogy ki vezeti a következő években az egyetemistákat tömörítő szervezetet. Az a tapasztalat, hogy a diákvezérként sikeres fiatalok a diploma megszerzése után egyenesen a nagypolitikában landolnak.
… egyre több magyar egyetemi hallgató választja valamelyik bécsi egyetemet, indítékuk azonban általában eltérő - írja olvasónk és segít választ találni a kérdésre, mit keres, és mit talál a magyar fiatal az osztrák fővárosban. Pál Pál Előd e témáról sokat tud, hiszen maga is magyarként tanul Bécsben.