A befektetői profil sokfélesége
Mindenekelőtt fontos felismerés, hogy a befektetők céljaik, kockázatvállalási hajlandóságuk és a befektetés időhatára tekintetében igencsak különbözőek. Egy fiatal, szakmai életét éppen csak elkezdő párnak mások a szükségletei, mint egy idősebb személynek, aki közel van a nyugdíjhoz. Számára fontos bevételi forrás az osztalék, amely 2000 óta alig változott. Az ingadozó piacok korában az osztalék számos befektetőnek rendszeres nyereséget hoz, függetlenül az árfolyam ingadozásoktól. A vállalatok, amelyek szilárd osztalékot fizetnek, gyakorta stabilnak számítanak és a bizonytalan időkben ellenállónak bizonyultak.
A pénzügyi piacok 2000 óta több jelentős válságot átéltek, egyebek között a kétezres évek dotkomlufiját és a 2008-as pénzügyi válságot. Az ezt követő években azonban jelentős bikapiacot is megéltünk. A piacok fel- és lemozgása aláhúzza a kiegyensúlyozott befektetési stratégia jelentőségét. Az árfolyamnyereség jelentős lehet, ám fokozott kockázattal jár.
Kockázat és hozam
További fontos tényező a kockázat és a hozam viszonya. Az ideális portfóliónak különböző befektetési osztályok kiegyensúlyozott keverékének kell lennie, hogy szórja a kockázatokat miközben eléri a megfelelő hozamot. Hagyományosan részvényeket, kötvényeket, ingatlanokat és készpénzt ölel fel. A helyes arány azonban az egyéni kockázatviselési toleranciától é a hosszú távú pénzügyi céloktól függ. Gyakori, hogy a befektető azt mondja: „Nem akarok foglalkozni a kockázatokkal, csak a lehető legjobb hozamot szeretném”. János Zsolt válasza: „Vagyis lehetőleg sok kockázati felárat?” „Nem, csak jó hozamot” „ … ez azonban kockázat nélkül nem megy”.
Időhatár és befektetési stratégia
A befektetés időhatára szintén a portfólió optimálásának kulcsa. A rövidtávú célok lehetőleg konzervatív stratégiát kívánnak, ami annyit jelent, hogy az ingadozások elkerülése érdekében lemondok a hozamról. Eközben a hosszú távú célok lehetővé teszik, hogy inkább növekedési befektetésekbe ruházzunk be.
A diverzifikálás szerepe
A diverzifikálás, vagyis a portfólió különböző befektetési osztályokra és piacokra osztása döntő jelentőségű a kockázat csökkentése szempontjából. A tökéletes portfólió megfelelő diverzifikálást nyújt, hogy védelmet biztosítson a piaci ingadozásokkal és az előre nem látható fejleményekkel szemben.
Az egyéni preferenciák jelentősége
Nem utolsósorban jelentős szerepet játszanak az egyéni preferenciák. Egyes befektetők az etikus invesztíciókat részesítik előnyben, mások az osztalék hozamra vagy a növekedési esélyekre helyezik a hangsúlyt. A tökéletes portfóliónak tehát tükröznie kell a befektető személyes értékeit és preferenciáit is.
Összefoglalva: A legjobb megoldás keresése
A tökéletes portfólió keresése végülis egyéni utazás, ezért János Zsolt leszögezi: A kifejezést szívesebben változtatnám így: AZ EGYÉNI SZÜKSÉGLETEKRE SZABOTT portfólió. Ez sokkal fontosabb. Az alapot mindenkor a személyes célok, a kockázatviselési készség és a pénzügyi helyzet gondos elemzése képezi. Tehát a befektetőnek meg kell ismernie saját magát és engednie kell, hogy az IGAZI tanácsadó, aki nem csupán egy termék értékesítője, ténylegesen megismerhesse őt. Visszafelé tekintve helyesnek tűnik a tökéletes portfóliót a hozam alapján megnevezni, mert látjuk, hogy mi történt. Előre gondolva pedig NINCS tökéletes portfólió.
Erről a témáról 2024 május 15-én kompetens szakértőkkel beszélgetünk a „Dívány beszélgetések „ következő rendezvényén – amelyre a szervezők ezennel meghívják a Szervusz Ausztria olvasóit is.
Jelentkezni a következő linken lehet: https://pfspartners.hu/divanybeszelgetes-a-tokepiacrol/