A két problémás gyermek közül Magyarország jelenti a nagyobb gondot. A lengyel kormányzó párt, a Jog és Igazságosság Pártja (PiS) ugyanúgy nem törődik a pluralizmussal és a véleményszabadsággal, mint a magyar Fidesz. De a Jarosław Kaczyńskit körülvevő csapat sem a belpolitikában, sem az európai politikában nem nyomul olyan átgondoltan és ügyesen előre a hatalmának kiépítésében, emellett erősebb civil-társadalmi ellenzék áll vele szemben. Brüsszel számára Lengyelország nehéz, de nem kiszámíthatatlan partner.
Fotó: Orbán Viktor lábbal tapossa hazájában a demokráciát és jogállamiságot. Fotó: reuters |
Ezzel szemben Orbán Viktor sokkal következetesebben hazájában lábbal tapossa a demokráciát és a jogállamiságot, és az európai partnerekkel szemben olyan taktikát alakított ki, amely nehezen tetten érhetővé teszi őt. Gondosan ügyel arra, hogy politikai intézkedései legalább külsőre hasonlítsanak a többi állam lépéseire, és jogilag is le legyenek fedve. Hogyha átlép valamilyen határt, akkor gyorsan visszakozik. Aki a magyar kormánynak azt veti szemére, hogy megsérti a jogállamiságot, annak természetesen nagy vonalakban igaza van, de a részletes bizonyítás már nehézséget okoz számára.
Állandó ellentámadás
Orbán ezt kihasználja, és miközben a legenyhébb bírálattal szemben is hevesen védekezik, azonnal ellentámadásba megy át. A magyar diplomaták rendszeresen megjelennek a szerkesztőségekben, mert már megint gonosz és valótlan módon tudósítottak az országukról.
A vezető politikusok is szemben találják magukat az állandó válaszcsapások politikájával - legutóbb az Európai Bizottság alelnöke, Věra Jourová asszony, aki egy interjúban magyarországi “beteg demokráciáról” beszélt. A cseh politikus asszonynak joga és kötelessége Magyarországot bírálnia, mert ő a felelős az európai értékek betartásáért. Ennek ellenére Budapest azonnal megszüntetett vele minden kapcsolatot.
Orbán támadása néhány nappal azután következett, hogy a soros német EU-elnökség a “fogatlan oroszlán” szintjéig enyhítette azt a fenyegetést, miszerint az EU-s támogatások megvonását kockáztatják a jogállami normákat megsértő tagállamok. Berlin ezzel akarja megakadályozni, hogy Magyarország és Lengyelország megbénítsa a koronavírussal kapcsolatos újjáépítési programot.
Az igazság az, hogy az EU-ban senkinek sincs olyan hatékony eszköze, amellyel befolyást tudna gyakorolni Magyarországra. Az erkölcsi megfontolások éppen annyira hatástalanok, mint a csendes diplomácia, amelyet Bécs folytat, s amely az ÖVP-nek azt a kétes hírnevet szerezte, hogy Orbán csillapítója. A Fidesz Európai Néppártban való maradása nem mérsékelte a budapesti politikát, de a kizárásának sem lenne semmi haszna. És minél hangosabban kiabálnak az európai partnerek, annál hatásosabb lesz Orbán nacionalista retorikája a saját hazájában. Ezt a jelenséget Ausztriában is jól ismerjük.
A tagállamok sohasem adtak olyan hatalmat az EU kezébe, amely eredményes lehetne a hasonló jogsérelemmel szemben. Magyarországon vagy Lengyelországban csakis belülről jöhet a változás. Európa többi része az ellenállást felszíthatja, de egyébként nem sokat tehet. (Eric Frey, Der Standard,2020.09.30.)
Fordította: dr. Gonda László