Ha mindenki eljön, azok közül, akik augusztus 31-ig előzetesen bejelentkeztek, akkor baj van: nem tudjuk őket elhelyezni – fogalmazta meg lényegében más egyetemek aggodalmát is Heinz Engl, a Bécsi Egyetem – Uni-Wien – most hivatalba lépő új rektora. Kétségbeesett szavaiból az is kitűnik, hogy az előzetes jelentkezés nem sokat javított a helyzeten, vagyis nem járult hozzá az egyetemi év tervezhetőségéhez. Harminc ezren jelezték, hogy erre az egyetemre készülnek, de a valós szám majd csak a beiratkozási időszakban derül ki. Ez pedig jó hosszú: október 3-tól egészen november végéig tart.
Az egyetem vezetőinek az a gondja, hogy a hallgatói létszám pontos ismerete nélkül nemigen lehet felkészülni például a terembeosztással, de még csak az előadások megtervezésével sem. Az előzetes jelentkezés, pontosabban
semmiféle kötelezettséggel nem jár, viszont a tájékoztatás céljának azért nem felel meg, mert egy-egy fiatal több helyre is jelentkezhet, vagy egyszerűen csak meggondolja magát. Vagyis hiába minden, a valós létszám nem derül ki november vége előtt.
Heinz Engl nem csak panaszkodik, javaslata is van: a tényleges beiratkozás időszakát előrehozná, július és szeptember közé.
Persze pénzről is szó van, hiszen például az Uni-Wien esetében az állami támogatás most érvényes befagyasztásának folytatása 2013 és 15 között már 110 milliós deficitet jelentene. Ugyanakkor a szakemberek szerint, ha a Karlheinz Töchterle miniszter által beharangozott milliárdos támogatás valóban eljutna a felsőoktatásba, az is csak az összeomlástól mentené meg az egyetemeket, strukturális változások nélkül a problémák megmaradnának.