Talán most, márciusban nem árt arra figyelmeztetni – emelik ki a sok infó közül –, hogy ha valaki elhatározza tanulmányainak ausztriai/bécsi folytatását, bizonyos előkészületeket máris meg kell tennie. A legidőszerűbb: ajánlatos minél előbb jelentkezni a kollégiumokba! Most még van esély, nyáron azonban egyre valószínűtlenebb, hogy az illető talál helyet. Márpedig sok szempontból ez a legkedvezőbb lakhatási forma.
A bécsi/ausztriai egyetemek valamelyikére pályázók olyan sokféle kérdést tudnak feltenni, hogy a válaszadásra egy cikk aligha nyújthat lehetőséget. Néhány általánosságról azonban tudunk felvilágosítást adni – a részletkérdések megválaszolásához pedig az MDE honlapjának konkrét cikkeihez irányítjuk az érdeklődőket.
Ausztriában változatlanul ingyenes az egyetemeken a normál képzési idő, ami az alapképzésnél hat félév + két félév tolerancia szemesztert jelent. (A vívmány egy választási kampánynak köszönhető, és bár a pénz itt sem veti fel a z oktatási tárcát, a 2009-es bevezetés óta eddig sikerült fenntartani ezt a kellemes állapotot.
Felvételi regisztráció mindenhol van: első lépésként ki kell választani a megcélzott intézményt, majd következik a regisztráció egy online adatlap kitöltésével
Ezután a szükséges papírokkal, (személyi igazolvány, érettségi, és az év végi bizonyítvány) személyesen el kell látogatni az egyetemre, ahol gyors ügyintézés következik: a dokumentumok benyújtásakor jelezni kell, ki milyen szakra jelentkezik, be kell fizetni a diákigazolványért járó 17 eurót. A tanulmányi eredmény nem számít. Az igazolványt azonnal kiállítják.
A magyarokat általában szívesen látják az osztrák egyetemeken – tapasztalat van elég, hiszen az itt tanuló magyarok száma meghaladja a kétezret.
S hogy mi a siker titka? Vagy inkább a sikertelenségé: ha hiányzik a nyelvtudás és a szorgalom, akkor nem biztosított a jó eredmény. Az első gyors rosta – a 2011/12-ben bevezetett
értelmében már az első évesek közül eltanácsolják a gyengébben teljesítőket, ezek között pedig igen nagy számban vannak azok, akik nem tudnak jól németül. Vagyis: Ausztriában nem nehéz bekerülni egy egyetemre, annál nagyobb kihívás benn maradni és elvégezni. (Kivétel néhány olyan szak, ahol komoly felvételi van – publicisztika, orvosi és a művészeti egyetemek).
A diákélet lehetőséget nyújt az idő és az órarend rugalmas beosztására. Mellette lehet, és többnyire kell is végezni valamilyen részidős munkát, ami óránként nettó 7-9 euró jövedelmet jelenthet. A bevételen kívül pedig az sem rossz érzés, ha a diák maga is hozzájárul tanulmányai költségeinek fedezéséhez.
A következőkben olyan linkeket ajánlunk, amelyekből az érdeklődők széleskörű ismereteket szerezhetnek, sok kérdésükre választ kaphatnak. Ha mégsem, érdemes ezeket személyesen feltenni az fogadóóráján.
Statisztikák.
Felvételi követelmények.
Lakás-lehetőségek
Támogatások
Diákmunka
http://mde.hu/hirek/2013-as-egyetemi-statisztikak-ausztriarol/
http://mde.hu/hirek/mde-news-uni-wien-felveteli-tanari-szakokra-201415/
http://www.szervuszausztria.hu/ausztriaingatlanpiac/szervuszausztria-becsi-ingatlan-egyetemistak-lakokozosseg-94909.html
http://mde.hu/hirek/tamogatasok-egyetemistaknak-mi-mikor-jar/
http://mde.hu/hirek/diakmunka-tanuld-meg-ellatni-magad/