A bevezetőben említett változásokról feltett kérdéseinkre az alábbiakban válaszol:
Rögtön az elején könnyítésről szerezhetünk tudomást: az ABA - Invest in Austria - bővítette az ingyenes tanácsadást azok részére, akik személyesen felkeresik a bécsi irodát. Az előzetesen egyeztetett időpontban magyarul beszélő ügyvéd és adótanácsadó is részt vesz az első ingyenes megbeszélésen, míg korábban csak az ügynökség munkatársai álltak térítésmentesen rendelkezésre.
Kétségtelen, hogy a cég (KFT) alapításnál ma már a korábbi 10 ezer euró helyett ismét 35 ezer euró a kötelező alaptőke, ami súlyos teher lehetne a vállalkozók részére. Ám mivel Ausztriában a szerzett jog szentség, kedvezményes cégalapításkor elég a kisebb, korábbi összeg ötven százalékát, azaz ötezer eurót letenni. Igaz, a kedvezmény igénybevételét a cégkivonaton a hatóság feltünteti - ez nagyobb volumenű üzleteket lebonyolító vállalkozásoknál a partner bizalmát némiképp negatívan befolyásolhatja. Akinél azonban ez nem szempont, az ráér tíz év alatt letenni a teljes alaptőkét - vagyis lényegében a már beindult forgalomból ügyfelei "fizetik" ki az összeget. Nem árt megjegyezni - teszi hozzá a tanácsadó, hogy a 35 ezer euró mindig a vállalkozásé marad.
Bronzérem a világranglistán
Berényi Ferenc, aki konzulensi minőségében szoros kapcsolatot tart fenn az Austrian Business Agencyvel (ABA), nem kis büszkeséggel jegyzi meg, hogy Magyarország úgymond bronzérmes az ausztriai cégalapítási világrangsorban (évek óta Németországot és Olaszországot követjük a cégalapítások számában), közép-európai viszonylatban pedig abszolút aranyérmes. Tény persze, hogy összegszerűen más a helyzet - a magyar vállalkozások euróban mért befektetési értékét az említetteken kívüli más országok is megelőzik (pl. Oroszország).
Szigorodik az ellenőrzés
Kevéssé örvendetes változások vannak a határon átnyúló szolgáltatások terén - márpedig, aki nem alapít saját céget Ausztriában, és nem is egyéni munkavállalóként helyezkedik el az osztrák munkaadónál, az ezt a formát választja. Elsősorban az építőipari cégekre és a hozzájuk kapcsolódó iparágakra jellemző ez a forma - teszi hozzá a tanácsadó.
A szabályok és szabályozások legfeljebb annyiban változtak, hogy míg korábban csak az ausztriai munkavégzés helyszínére küldött munkásokra vonatkozott a különböző papírok beszerzésének és készenlétben tartásának kötelezettsége, ma a szállítójárművek vezetőitől is megkövetelik ezeket az okmányokat, a legtöbb esetben rögtön a határellenőrzésnél. Nem kevés bizonylatról van szó, bejelentési és bérmegállapodási iratokat, kiküldetési rendelvényt, társadalombiztosítási igazolást egyaránt kérnek, ami jókora zűrzavart idézhet elő a határátlépésnél.
Van némi egyszerűsítés is, igaz, inkább csak jelképes: a munkaszerződést nem feltétlenül németül kell bemutatni, elfogadják az angol fordítást is. A másik könnyítés már többet jelenthet: a munkavégzést nem kell már egy héttel korábban bejelenteni, elég akár előző napon, de mindenképpen a munka felvétele előtt.
Az ellenőrzés szigorítása nem csak a határt átlépő szállítójárművek vezetőire vonatkozik, hanem minden munkaerőt kiküldő, vagy munkaerőt kölcsönző cégre is, ez esetben az iratoknak természetesen nem a szállító járműben, hanem a munkavégzés helyén kell rendelkezésre állniuk. Ezt nagyon komolyan kell venni, a gépjárműforgalom ellenőrzésének egyszerűsítéséről már tárgyalnak a két ország illetékesei, az építkezések azonban nyilvánvalóan könnyen megtalálhatóak, és itt nem is várható könnyítés az elkövetkezendő időszakban.
Alaposan nőtt a szabálysértési bírság: ha a munkavezető - vagy az előzetesen hivatalosan megjelölt személy (lehet ügyvéd, adótanácsadó) nem tudja bemutatni a kért iratokat (pl. bejelentések, bérkimutatások, stb.), fejenként (az érintett alkalmazottra számítva) 1.000 -től 10. 000 euróig terjedő bírságot szabhatnak ki - ha a vétség ismétlődik, akkor ennek duplája az büntetés. Nem válik be semmilyen ravaszkodás - mondjuk a cég megszüntetése-: ha a bírság nem hajtható be, a hatóság megkeresheti a megbízót, és elrendelheti, hogy a bírság kifizetéséig a munkavégzésért járó összeget egy letéti számlára helyezze el - ahonnan a tartozás behajthatatlanság esetén beszedhető.
Berényi Ferenc tanácsa: érdemes az előírások szerinti okmányokat beszerezni és a - németül jól beszélő - munkavezetőnél tartani. Az építőiparban figyelni kell a szabadság- és végkielégítés-kassza intézményére is, különösen, mert ennek szerve, a BUAK idén év elejétől ugyanolyan ellenőrzési jogosultsággal rendelkezik, mint az adóhatóság, vagy a TB.
A változásokat nem könnyű figyelemmel kísérni - vagy elsőre megérteni: maga a rendelet (miniatűr betűkkel szedve) 19 oldal, a hozzáfűzött magyarázatok viszont csak 43 oldalon fértek el. A rendeletek és előírások e dzsungelében elengedhetetlen a segítség: dr. Berényi Ferenc - ahogyan eddig is - olvasóink rendelkezésére áll. Honlapján megtalálható elérhetősége. http://www.vallalkozasausztriaban.hu/
Korábbi cikkeink a témáról a szervuszausztria.hu Vállalkozásvilág rovatában található - az alábbiakban néhány kapcsolódó linket közlünk.
http://szervuszausztria.hu/hirek/hir/ausztriaban-vallalkozni-jo
http://szervuszausztria.hu/hirek/hir/ausztriai-vallalkozasok-berenyi-ferenc-tanacsok