A pesszimisták arra is emlékeztetnek az eufória közepette, hogy 2008-ban Ausztria még a 14. volt, innen csúszott le 2015-re a 23. helyre. Vagyis most inkább arról van szó, hogy kezdi visszaszerezni régi pozícióit, s majd csak ha ez sikerült, akkor beszélhetünk nettó javulásról.
A részletes elemzésből kitűnik, hogy 17 pontban - elsősorban azokban, amelyek a "kiérlelt üzleti folyamatok" címszó alá sorolandók - bekerült a top tízbe. Magas technikai színvonalú a termelés, kitűnő beszállítók vannak az országban, a termékek nem annyira az árban, mint inkább a minőségben járnak az élen, és ez tartóssá teheti a sikert. A vállalkozások, legalábbis saját érékelésük szerint, igen innovatívak, dicséretes a közösségi infrastruktúra, mindenekelőtt a közúti közlekedés. Az oktatás terén kiemelendő a tanfolyamok igen széles választéka.
Vegyes érzelmeket váltanak ki a munkaerő piaci eredmények. A megkérdezett menedzserek nagyra tartják a szociális partnerség intézményét, és azt is, hogy az elbocsátások viszonylag csekély költséggel járnak. A munkát sújtó magas adóköltség viszont egyértelműen nemigen vonzza a menedzsereket új állások teremtésére. Van azonban egy pont, amely kétessé teszi a negatívabb következtetést. Arra a kérdésre, hogy a béreket központilag állapítják-e meg, a tanulmány egyértelmű igennel válaszol, mégpedig azért, mert Ausztriában a kollektív szerződések rendszere e tekintetben döntő. Márpedig e rendszer tökéletes működését, és pozitív hatását nem lehetne figyelmen kívül hagyni - véli az osztrák szakértő.
Az igen magas adóterhek kétségkívül rontják a megítélést, mert előnytelenül befolyásolják az árupiacot. Ezzel szemben az erős verseny, a fogyasztók előtérbe helyezése, a legfontosabb - (többnyire az EU-n belüli) - kereskedelmi partnerek viszonylatában kifejezetten alacsony vámok mind kedveznek Ausztriában a piaci folyamatoknak.
Egyébként India lépett a legtöbbet el az 55. helyről a 39.-re. (Magyarország a 69.)
Egy másik felmérés ugyancsak örvendetes eredményt hozott: Ausztria pénzpiaci központ jellege erősödött, s a vizsgált 87 ország között a 37. helyen áll - szemben a korábbi negvenedikkel.