Az első gratulálók, a büszke örömüket világgá kürtölők között Heinz Fischer államfő mellett ott volt Udo Jürgens is: az az énekes, aki éppen 48 évvel ezelőtt szerezte meg első ízben az intervíziós dalfesztivál első helyét Ausztriának. Ezt a győzelmet nem adják könnyen, s maga Conchita Wurst is legfeljebb az utolsó napokban érezte, hogy talán van némi esély a győzelemre. Ez utóbbi egyébként azóta sokszor hangoztatott véleménye szerint azok győzelme is, akik a toleranciát, a másság elfogadását hirdetik. Vagy másként fogalmazva: úgy érzi, Európa most éppen a türelmet, a megértést és a befogadás képességét bizonyította
Mások – köztük az ORF igazgatója – úgy vélik: e nagyszerű teljesítmény révén az osztrákok is toleranciát tanultak, s lehet bízni abban, hogy akik eddig elutasították, most majd jobban elfogadják a másságot. Tény, hogy e téren Ausztriának is van mit fejlődnie, s az is igaz, hogy a lelkendező hozzászólások mellett nem kevés a fanyalgó, sőt ellenséges megjegyzés a közösségi oldalakon. Conchita Wurst megjelenése hetek óta téma magánbeszélgetésekben éppúgy, mint a médiában. Péntek este – még a győzelem előtt – Dancing Stars oly népszerű adásának két moderátora néhány percre szakállt ragasztott – igaz, ez a látványos showműsor nem az ő néha bántóan primitív szellemeskedésük miatt oly kedvelt.
S hogy mit szól mindehhez maga az énekesnő? Bántja-e az olyan vélekedés, miszerint nem énektudásával, vagy a dal nagyszerűségével, hanem kirívó megjelenésével lett ő a befutó? Első sajtóértekezletén kedvesen hárította a kérdést: negatívumokkal nem foglalkozik, ő sokkal inkább örül a sikernek és annak is, hogy pont a kétkedőknek üzenhetett. Meg azoknak a közéleti személyeknek, akik képtelenek elfogadni bármit, ami nem szokványos. Az üzenet Putin elnöknek is szól? – kérdezte egy újságíró. Neki is – hangzott a válasz. A személyét, életmódját érintő támadások nem érdeklik: a végén úgyis győz a Jó – mondja. És kifejezetten reméli, hogy első helyének igenis van politikai kicsengése, hiszen az nem csak az ő győzelme, hanem mindazoké, akik hiszen a kirekesztés és diszkrimináció nélküli jövőben.
Ami a Song Contest első helyét érinti, a pontszámok önmagukért beszélnek – Conchita 290 ponttal nyert (öt pontot éppen a másságot oly hevesen gyűlölő Oroszországtól kapott), a második, a holland énekes 238 ponttal követte (a magyar ötödik helyezés 143 pontnak köszönhető). A vád, hogy a Rise Like Phoenix című száma lehetne egy James Bond-film betétdala, nem igen érinti, ugyanis pont ez volt a szándéka. A dalt egyébként a
Conchita hazaérkezése napján teljes négy órán át játszotta megszakítás nélkül.
A különös jelenség élettörténetét az elmúlt két hétben nehéz volt Ausztriában nem megismerni. Tény, hogy Thomas Neuwirth néven férfiként valahogy nem sikerült az érvényesülés. Bár eredetileg a divat szakmában próbálkozott – egy grazi divatiskolában tanult – egész életében euróvíziós szereplésről álmodott, de a válogató versenyen elbukott.
Repülőtéri
a győzelem utáni első nagy hazai szereplése volt. Alexandr Wrabetz, az ORF vezére folytatást, sok-sok szereplést és műsort ígért. És azt is megpendítette, hogy vizsgálják, milyen feltételekkel lehetne Ausztriában megrendezni a következő intervíziós dalfesztivált.