Középpontban a Sufi zene – ez az ősi török muzsika, amelyről legfeljebb a turisták sejtenek valami, azok, akiknek törökországi útjuk során az idegenvezetőnek köszönhetően jut ebből az élményből. Táncoló dervisek, muszlim misztikusok, remeték – valami dereng az európaiaknak, de hogy valójában milyen is ez a különösen megnyugtató muzsika, azt csak kevesen tudják. A salzburgi Spirituális nyitányon most ízelítőt kaphat az érdeklődő – mégpedig a legilletékesebbektől.
Az Al-Tariqa al-Gazoulia Sufi rend – Salem Algazoulia sejk vezetésével – lép fel, és ez igazi szenzáció: ez a misztikus rend, amely a szeretetet, a megértést és a toleranciát hirdeti, nem arról híres, hogy külföldi fellépéseken avatja be a kívülállókat legbenső életébe.
A kilencnapos „nyitány” persze nem csak erről szól – inkább az iszlám és a kereszténység hívei közti megértést szeretné elősegíteni. Talál elég eszközt ehhez a világzenében: a műsorban, amelyet Haydn Teremtés című oratóriumának előadásával indítanak, Mozart, Hӓndel, Bach, Bruckner vallási zenedarabjai csendülnek fel. Bemutatkoznak kortárs zeneszerzők is,olyan művekkel, amelyeket a Sufi-dalok ihlettek, vagy éppen arra emlékeztetnek. Hossam Mahmud egyiptomi zeneszerző például a fesztivál felkérésére írt egy darabot Sufi-kórusra. A programsorozat első napján egyébként ismert szakértők részvételével pódiumbeszélgetést is tartanak az iszlámról.
A rendezvénnyel Alexander Pereire a Salzburgi Ünnepi Hetek leköszönő igazgatója a toleranciára szeretne figyelmeztetni. Mint mondotta, egy olyan korban, amelyre ez nem éppen jellemző.