Ha az osztrák munka csak eseti, alkalomszerű megbízás, azt javaslom, hogy magyar cégünkkel nyújtsunk határon átnyúló szolgáltatást (az osztrákok ezt „Herüberarbeiten”-nek – „átdolgozás”-nak nevezik) – válaszol a szakértő. Ebben az esetben sem telephelyet, sem leányvállalatot nem létesítünk Ausztriában és minden adó- és járulékfizetési kötelezettségünk Magyarországon marad (az SzJA-t akkor fizetjük Ausztriában, ha egy naptári évben az ott tartózkodás túllépi a 183 napot. A TB járulék fizetési kötelezettsége is belép Ausztriában, de csak 24 hónap tartózkodás után – ilyen érvényessége lehet maximum az un. A1 igazolásnak is). A szükséges adminisztrációt (regisztráció, bejelentések, stb.) ebben az esetben is el kell végezni természetesen. A projekt sikeres lezárása után a dolgozók visszatérnek eredeti munkahelyükre, és a cég folytatja hazai tevékenységét.
Ha a piackutatás eredményeképpen, vagy az első néhány projekt sikeres teljesítése után van arra kilátás, hogy tartós, hosszútávra szóló megbízásokat szerzünk a piacon, akkor célszerű egy kisebb, vagy nagyobb ausztriai vállalat létrehozása. A cégformákról már korábban nyújtottunk általános információt. Ebben az esetben Ausztriában fizetjük az adókat és a járulékokat a felvett dolgozók után. Az SzJA alacsonyabb fizetési kategóriáknál kedvezőbb a hazainál, és további előny lehet, hogy a dolgozó jogot formálhat a kint töltött idő után nyugdíjra, és a kint tartózkodás alatt a szociális juttatásokra.
Minden eset más és más, dr. Berényi Ferenc szívesen áll az érdeklődők rendelkezésére a http://www.vallalkozasausztriaban.hu/ honlapon keresztül is.