Az Osztrák Virágiroda a felelős a díszítésért, egy olyan különös szervezet, amely a bécsi kertészeteket, parkokat, a virág nagykereskedelmet, a virágtermesztők és virágkötőt szakmai szervezeteit egyesíti. Az évről évre kicsit megújított, ám mindig tizennégy tagú csapat élén évek óta a kertészmérnöki végzettségű Lorenz Pridt áll. Ő az, akinek döntős szava van a tervezés folyamatában, és ő koordinálja a nem egyszerű kivitelezést is, vagyis hatalmas a felelőssége abban, hogy amikor január 1-én 11.15-kor felcsendül Strauss muzsikája a Musikverein Aranytermében, minden virágszál a helyén legyen.
Pontosan 30 ezer – mondja Pridt úr. A következő évre szóló tervezés a koncert befejezése után szinte azonnal megkezdődik, hiszen ennyi virágot a meghatározott színekben elő is kell állítani. A színárnyalat kiválasztása például igen fontos része a tervezésnek. Az idén a világhírű divattervező, Vivienne Westwood irányzatát követték, bár ez nem tette egyszerűvé a feladatot: a brit divatkirálynő a misztikus színek barátja. A rózsaszín, a pink, a lila olyan árnyalatit kellett összeválogatni, amelyek a teljes harmóniát biztosítják.
Maga a díszítés hajnalig tartó munkát jelent: a Musikverein nem zárhat be pusztán a virágkötők kedvéért. Szoros együttműködésre van szükség az ORF közvetítés kameramanjaival. Csak akkor lehet hozzálátni a csokrok és füzérek elhelyezéséhez, amikor már tudni, hol helyezik el a kamerákat. Sőt, még a meteorológiai előrejelzést is fegyelembe kell venni, mert egészen mások a fényviszonyok napsütésben, mint ködös borongós időben. Márpedig a fény esése nagyban befolyásolja a látványt. És persze a muzsikával is összhangot kell teremteni – ezt szerencsére megkönnyíti az évek alatt kialakult kitűnő együttműködés a Bécsi Filharmonikusokkal – teszi hozzá Pridt úr. A költségekről diszkréten hallgat – egy azonban bizonyos: még soha nem korlátozták pusztán anyagi okokból a virágköltemény tervezőinek fantáziáját. Az idén először egyébként a virágdíszítés a zenekar ajándéka volt.