A Magyar Országgyűlés kedden a heves nemzetközi tiltakozás ellenére a kormányzó jobboldali-nemzeti Fidesz többségével elfogadta azt a felsőoktatási törvénymódosítást, amely ellehetetleníti az USA által finanszírozott Közép-európai Egyetem (CEU) további magyarországi működését. Az olyan egyetemek, amelyeknek az EU-n kívül van a székhelye, csak akkor tevékenykedhetnek Magyarországon, ha az anyaországukban is működtetnek egy szabályos egyetemet. További feltétel a Magyarország és a származási ország között létező államközi szerződés.
Magyarországon a CEU az egyetlen egyetem, amely nem felel meg ennek a két feltételnek. A Soros György amerikai milliárdos és filantróp által alapított CEU 25 éve kínál Budapesten társadalomtudományos posztgraduális oktatást. Sorosnak az volt a célja, hogy főként a volt kommunista országokban hozzájáruljon a demokratikus, nyitott társadalmak felépítéséhez. Orbán Viktor magyar miniszterelnök ezzel szemben évek óta a demokrácia és a véleménynyilvánítási szabadság kiüresítésére törekszik.
A szavazás előtt röviddel a Fidesz még szigorított is a törvényen: 2018. január 1-i, -azaz kilenc hónappal rövidebb - határidőt állapított meg, amelyen belül a CEU-nak vagy alkalmazkodnia kell az új szabályokhoz, vagy be kell fejeznie tevékenységét.
Balog Zoltán, az emberi erőforrások oktatásért is felelős miniszter megerősítette, hogy az új törvény a CEU-t célozta meg. „Soros György és a szervezetei” „látszólag civil ügynökeikkel világméretű lejárató kampányt” folytattak a magyar kormány ellen - mondta. És: „szilárd elhatározásunk, hogy véget vetünk ezeknek az akcióknak”.
Ajánlat a Bécsbe költözésre
A CEU-vezetése úgy nyilatkozott, hogy elszántan harcolni fog a szabad oktatási intézményként való fennmaradásáért. felszólította Áder János államelnököt, hogy ne írja alá a törvényt. Az LMP öko-liberális párt keresetet nyújt be az alkotmánybírósághoz a törvénnyel szemben, és további keresetek is várhatók.
Eközben Frank-Walter Steinmeier német szövetségi államelnök a tiltakozók mellé állt: Európa „nem hallgathat, ha a civil társadalomtól, a tudománytól elveszik a levegőt - mint ahogyan ez most Budapesten, a CEU-n történik –” mondta kedden az Európai Parlament előtt Strasbourgban.
Maria Vassilakou (Zöldek) bécsi alpolgármester is kifejezte szolidaritását a CEU-val. Michael Ignatieff rektornak küldött levelében felajánlotta, hogy települjenek át a szövetségi fővárosba: „Amennyiben erre valóban szükség lenne, akkor szívesen fogadnám, ha a Közép-európai Egyetem lehetséges új székhelyeként Bécsről is elgondolkodna”. A CEU egyelőre tartózkodóan viselkedik. „A magánegyetem meg akarja tartani a budapesti székhelyet. Ez érthető, és erre is számítottunk” – mondták kedden Vassilakou irodájában.
Akkor miért ez az ajánlat? „Ilyesmit akkor tesz az ember, ha abból indul ki, hogy talán meg is valósulhat”. Ki kell várni a magyarországi fejleményeket, a székhelyváltoztatásról szóló döntés joga a CEU-t illeti. Vassilakou irodája szerint tény azonban, hogy az áttelepülésből Bécsnek csak haszna származna. A CEU az egyetemi székhely jelleg számára „további nyereség lenne”
Mégis az ajánlat ködösnek tűnik. Sem a lehetséges telephelyet, sem az időkereteket nem nevezték meg. A belpolitikai vonatkozás is kérdéseket vet fel: bár a városi koalíciós partner SPÖ-vel koordinálták az ajánlatot – azt azonban „nem lehet pontosan megmondani”, hogy a levél megírása előtt vagy azután. Amennyiben Bécs valóban be akarná fogadni a CEU-t magánegyetemként, akkor azt Michael Häupl polgármesternek kellene előterjesztenie. Erre vonatkozóan az SPÖ kedden semmiféle állásfoglalásra sem volt kapható. Így jelenleg nem reális, hogy Bécs egy ötödik magánegyetemet kapjon.
Fordította: dr. Gonda László