A kormány először március 11-én hirdette ki a “veszélyhelyzetet. Az érvényes jogrend szerint ezt a rendkívüli állapotot, amelyben számos állampolgári jogot korlátoznak, és amelyben a kormány rendeletek által gyakorolja a hatalmát, a parlamentnek 15 naponként kell meghosszabbítania, mert egyébként automatikusan megszűnik.
A mostani szükségállapot március 26-án jár le. Mivel a hétfőre tervezett határozathozatal eltért a Házszabálytól, ezért a ritkán alkalmazott négyötödös többségre van szükség az érvényességéhez. A kormány ezért a pártok támogatását kérte.
“Orbán királysága”
Ez kizárt. Az ellenzéki pártok “diktatórikusként bírálják a törvénytervezetet. Tóth Bertalan, a szocialista MSZP elnöke, azt írta a facebook-oldalán, hogy pártja egyetlen olyan törvényt sem szavaz meg, amely “ Magyarországot meghatározatlan időre kiszolgáltatja Orbán Viktornak”. A nemzeti konzervatív Jobbik elnöke, Jakab Péter a kormánnyal szemben kritikus “Magyar Hang”című újságnak azt nyilatkozta, hogy készek egy-három hónap időtartamra meghosszabbítani a szükségállapotot, sőt a helyzettől függően akár hosszabb ideig is.
Magyarország azonban nem válhat “dél-amerikai diktatúrává” vagy olyan “királysággá”, amelyben élete végéig Orbán kezében lenne a hatalom. A szavazás elnapolása után az egyszerű többség is elegendő. (Die Presse, 2020.03.23-24.)