fotó: reuters |
A Szabadságpárt egyenlő partnerként óhajt tárgyalni, és a koalícióban sem szeretne alárendelt szerepet betölteni. Heinz-Christian Strache már korábban jelezte, hogy a belügyi tárca feltétele a kormányban való részvételnek. Kurz karácsonyig szeretné tető alá hozni a tárgyalásokat - Strache számára az idő tényező nem fontos. Ahogyan Herbert Kickl, az FPÖ főtitkára - a tárgyaló csapat tagja - megfogalmazta, az FPÖ számára a helyzet új. Az ÖVP évtizedek óta kormánypárt, a Szabadságpárt azonban most adja fel az ellenzéki szerepet, nincs tapasztalata a koalíciós munkában, másrészt nagy a felelőssége: valóra kell váltania a választóinak tett ígéretét. Vagyis nem fogja megkönnyíteni az ÖVP számára a tárgyalásokat, ragaszkodni fog elképzeléseihez. Másrészt tény, hogy az FPÖ némiképp bizalmatlan a Néppárttal szemben - egyszer már kormányzott együtt a két párt, Wolfgang Schüssel vezetésével, 2000 és 2006 között. Akkor pártszakadás, táborának megfogyatkozása lett a közös koalíció vége.
Bár a két párt programjában valóban sok a hasonlóság, a nézetek fontos pontokban térnek el egymástól. Már a belügyminiszter hatáskörébe tartozó menekültügy, a határvédelem is ilyen: míg az FPÖ a bevándorlás teljes tilalmát követeli, Kurz szigorúan szabályozott bevándorlást tart szükségesnek. Az integráció egyébként nem tartozik a belügyminisztérium hatáskörébe: amíg Sebastian Kurz volt a külügyminiszter, ő volt a felelős a már az országban lévő menekültek integrációjáért.
Kurz a leghatározottabban Európa-párti politikát kíván megvalósítani, míg az FPÖ retorikájában élesen EU-ellenes. Valószínűleg a nézetek e különbözősége késztette a néppárti politikust arra a kijelentésre, hogy a tárgyalások puszta megkezdése nem jelenti kényszerűen azt, hogy sikerül is megállapodni.