Screenshot - ORF |
Az első három párt eredménye alapján bármelyikük bármelyikükkel képes lenne a 183 tagú törvényhozásban többségi kabinetet alakítani. (ÖVP:62 mandátum; SPÖ: 52 mandátum; FPÖ:51 mandátum. ) A két kis pártra nincs szükség, a NEOS 10 és a Pilz Lista 8 mandátuma nélkülözhető. Nagy kérdés, a három közül melyik kettőnek sikerül megállapodnia.
Bár Christian Kern (jelenleg még) ügyvezető kormányfő vereség esetére az ellenzéki szerepvállalást helyezte kilátásba, most mégis részt vesz a koalíciós tárgyalásokon. Pártja még arra is felhatalmazta, hogy az FPÖ-vel is tekintse át a lehetőségeket - holott még érvényes az a pártvezetőségi határozat, amely kizárja az együttműködést a szélsőjobboldali Szabadságpárttal. Ha ennek ellenére létrejönne a közös kormányzás (amit Michael Häupl bécsi polgármester határozottan ellenez), a szociáldemokrata párt szétesne.
Ugyanakkor a "nagykoalíció" folytatása ellentmondana a választói akaratnak: az osztrákok már az államfőválasztásnál jelezték, hogy elegük van a két domináns pártból (akkor mind az SPÖ, mind az ÖVP elnökjelöltje kiesett az első fordulóban).
Sebastian Kurz a kormányalakítási megbízatás birtokában azonnal megkezdte a tárgyalásokat, először a NEOS elnökével, majd a parlamentbe most bekerült és nemrég alakult Pilz Lista névadójával. Utána következik a Szabadságpárt, majd az SPÖ elnöke. Kurz folyamatos tájékoztatást ígért a megbeszélésekről, ám arról nem szólt az államfővel közösen tartott sajtóértekezletén, hogy melyik koalíciós opciót helyezné előtérbe.