A jelenlegi osztrák kormány nem tér el elődei azon szokásától, hogy közös cselekvési tervükről "ott alvós" zártkörű tanácskozáson tárgyal és dönt - lehetőleg valamilyen csinos vidéki kastélyban, vagy kolostorban. Az idei helyszín a dél-stájerországi Seggau vára (Leibnitz), a téma pedig: hogyan lehet megtakarítani 2,5 milliárd eurót.
A kormányülés helyszíne: Seggau várkastély |
A javaslatoknak se szeri se száma - szó van a munkanélküli segély lefaragásáról, létszámcsökkentésről a közhivatalokban ("fájdalommentesen": minden harmadik nyugdíjba vonuló munkahelye megszűnne, vagyis nem töltenék be újra). Megtakarítást jelenthet újabb állami feladat kiszervezése külső vállalatokhoz, de a szociális juttatások terén is sok pazarlást látnak az illetékes politikusok. Például az egészségügyben, ahol sok "aktív" ágyat foglalnak állandó gondozásra szoruló idősek.
A konkrét elképzelések között szerepel - és a kormány egyetértésével találkozik - az a terv, amelynek keretében csökkenteni fogják a külföldi munkavállalók otthon nevelt gyermekei után járó családi pótlék összegét. Az "indexálás" annyit jelent, hogy a jövőben csak az érintett országban törvényesen megállapított összeg jár majd családi pótlékként. Eddig az volt a gyakorlat, hogy az Ausztriában élő és dolgozó EU-állampolgárok számára az osztrák családi pótléknak megfelelő összeget utalják. 2016-ban 132 ezer gyermek után 273 millió eurót fizettek ki. ( 2015: 249 millió euró 122 ezer gyermek után; 2014: 227 millió euró; 2013:192 millió - vagyis minimum tíz százalékos évenkénti növekedés) .
A csökkentés természetesen elsősorban a kelet-európaiakat sújtja: a nyugat-európaiak esetében a hazai juttatás nemigen tér el az ausztriaitól. Az ismert adatok szerint Magyarországnak, az Ausztriában dolgozó szülők itthon maradt gyermekeinek 80 millió euró jutott - ez az összeg a törvénymódosítás után - 2019 január 1-től - jelentősen csökkenni fog. A statisztikai adatok szerint csaknem 40 ezer 18 éven aluli magyar fiatal szülei dolgoznak Ausztriában bejelentett állásokban. (Szlovákia: 30 600 gyermek, 63 millió euró; Lengyelország: 38 millió euró; Románia: 32 millió euró;Szlovénia: 22 millió euró; Csehország18 millió euró; Horvátország: 7 millió euró; Bulgária: 3 millió euró).
Nagy az egytértés kormányülésen - ORF screenshot |
Ausztriában egyébként a családi pótlék összvolumene 2016-ban 4,4 milliárd euró volt. A gyermek életkora szerint az összeg 112 - és 162 euró között van, születéstől a 19. életév betöltéséig folyósítják.
Az osztrák kormány szívesen látná, ha a szabályozást valamennyi EU tagállam átvenné. A brüsszeli Bizottságnak eddig a hírek szerint nem nagyon tetszett az ötlet, ha a döntés véglegessé válik, alaposan megvizsgálja, egyezik-e az az uniós előírásokkal.
Ha soknak is tűnik a megtakarítható összeg - csepp a tengerben. Takarékoskodási potenciált a kormány sok más területeken is lát. Bár a nemsokára a parlament elé kerülő pontos tervről még nincs döntés, azt máris hangsúlyozzák, hogy minden minisztériumnak számítania kell költségvetése lefaragására - és persze a már említett területeken kívül a kormány az eddiginél jóval kevesebbet kíván költeni a migrációra és az integrációra.