Föl, vagy le? Kurz kancellár dilemmája (screenshot) |
Az osztrák kormány június 17-től további lazításokat tervez a korona vírussal kapcsolatos szabályos terén. Ebben a csomagban természetesen a maszkhasználatra vonatkozó intézkedések módosításai is benne vannak. Miről is van pontosan szó?
- Szabadtéren megszűnik a kötelező maszkhasználat;
- Beltéren nem kell FFP2, elég egy sima sebészeti maszk;
- Két méter távolság helyett elég lesz egy;
- A vendéglátósok tovább nyitva tarthatnak (jelenleg 22-kor zárni kell);
- Nagyobb csoportok is ülhetnek majd egy asztalhoz. A jelenlegi 4 felnőtt plusz gyerekek létszám 8 felnőtt plusz gyerekekre bővül;
„A maszkot beltéren tovább kell hordanunk, mint ahogy gondoltuk volna. Sajnos egész nyáron érvényben kell maradnia az erre vonatkozó szabályozásnak, de még a télen is.” - nyilatkozta az egészségügyi miniszter a Kleine Zeitungnak.
Egyúttal óvatosságra intette a többi törvényalkotót: nem szabad kapkodással kockáztatni az eddigi eredményeket. A szigor enyhítése a csökkenő számok és kedvező adatok következménye legyen, ne a túlzott lelkesedésé.
Tény, hogy az osztrák lakosságnak a fele sem kapta még meg az első oltást. A szakértők más mérföldkőhöz kötik a teljes védelmet vírussal szemben. Ha az emberek minimum 70%-a megkapta a második oltást és azóta már eltelt két hét, akkor lehet beszélni teljes védettségről, addig nem.
A koalíción viszont hatalmas a nyomás, hiszen szinte folyamatosak a tüntetések és nyilván minden szabály visszatartatja valamelyest a fogyasztási kedvet, a munkaerő piaci helyzetről nem is beszélve. Ez pedig mind pénz, pénz és pénz.
Elizabeth Köstinger, a turizmusért felelős minisztérium vezetője határozottan kiáll a korlátozások lépésről-lépésre történő feloldása mellett. „A végtelenségig nem írhatjuk elő felnőtt embereknek, hogy hányan ülhetnek egy asztalhoz, pláne, ha be vannak oltva.”- állítja a miniszter asszony.
A kancellár a múlt pénteki, tiroli látogatása alkalmával lebegtette meg, hogy hamarosan újabb lépést tehetünk a már ezerszer elhangzott „rendes kerékvágás” felé. Akkor és ott helyezte kilátásba a vendéglátóipari egységek nyitva tartásának meghosszabbítását és a távolságtartás előírásainak enyhítését.
A kérdés csak az, vajon tényleg ilyen jó-e a helyzet vagy ez újabb életekbe fog-e kerülni?