Bécsi lapok is foglalkoznak a két legújabb magyar vonatkozású botránnyal. Az alábbiakban szószerinti fordításban közöljük a Der Standard és a Die Presse cikkét.
Miután Soros György befektető felszólította az EU-tagállamokat, hogy akadályozó politikájuk miatt utasítsák rendre Magyarországot és Lengyelországot, Orbán Viktor is kifejtette elméletét Sorosról. A Die Presse szerkesztőségi cikkben tájékoztat a fejleményekről.
Hogyan jár el egy klub azokkal a tagokkal szemben, akik nem tartják be az alapvető szabályokat, de sem megbüntetni, sem kizárni nem lehet őket, mert azt maguknak a bűnösöknek is meg kellene szavazniuk? Egyetlen egyesület sem fogadna el ilyen működési szabályzatot. Az Európai Unió valamikor elkövette ezt a hibát - és most tehetetlenül szembesül azzal a ténnyel, hogy Lengyelország és Magyarország szisztematikusan aláássa azokat a demokratikus alapelveket, amelyek az európai integráció alapját képezik – írja Eric Frey a Der Standard című bécsi napilapban.
A hivatalos politikai elvárás ellenére a magyarok nem tudnak ellenállni a nyugati csábításnak, és szívesen esznek bécsi szeletet (igaz, sertés húsból) és frankfurti virslit (mustár nélkül). A magyarosítás már nagyon régen megkezdődött, még mielőtt a 69 éves bejárónőnk Paula Müllerként megszületett volna. Most Sipos Ibolyának hívják. Magyarországon a Mickey Mouse-t is Miki Egérnek nevezik. Ha mindez még csak groteszknek is tűnhet, a gazdasági életben és a bankszektorban ez már komolyabb –írja a Wiener Zeitung vendégkommentár rovatában, Karl Schultes történész, politológus, Magyarországon működő osztrák vállalkozó.
Orbán Viktor uralkodási technikája mindmáig változatlan és mindig sikeres volt – írja a Der Standardban megjelent kommentárjában Paul Lendvai
Magyarországon véget vetnek a parlament önkorlátozásának. A kormány júniusban meg akarja szüntetni a “veszélyhelyzetet”. A “parlamenti rend helyreállítása” önmagában ugyanis még nem jelenti a visszatérést a “ magyar normalitáshoz”. A veszélyhelyzet továbbra is fennáll. Ennek megszüntetésére csak a kormánynak van felhatalmazása. Egyedül az ő mérlegelésétől függ, hogy meddig tart a veszélyhelyzet. Sem határidő nincs, sem alkotmányjogi eljárás, amellyel Orbán miniszterelnököt és a kormányát rá lehetne kényszeríteni a veszélyhelyzet befejezésére - akkor sem, ha már véget ért a koronavírus járvány – írja kommentárjában Alexander Dworzak a Wiener Zeitung hasábjain.
Magyarországon Orbán Viktor miniszterelnök nem rendeletek útján rombolta le a demokráciát, hanem a parlamenti szavazásokkal — írja a Der Standardban megjelent kommentárjában Gregor Mayer.
A magyar szükségállapot törvényre adott bizonytalan reakciók megmutatják, hogy amíg egy tagállamot nem szigetelnek el ugyanúgy, mint Ausztriát 2000-ben, addig az azt tesz az EU-ban, amit csak akar – írja Alexander Dworzak és Martyna Czarnowska. a Wiener Zeitungban megjelent cikkében.
Orbán Viktor miniszterelnök mostantól rendeletekkel kormányozhat - mindaddig, amíg úgy nem dönt, hogy arra már nincs szükség – írja budapesti tudósításában Boris Kálnoky.
Orbán Viktor felfogása szerint a korrekt válasz a koronavírus-válságra a demokrácia hosszabb ideig tartó szüneteltetése. Hétfőn a parlament a szükségállapotról szóló törvény (Magyarországon “veszélyhelyzetről szóló törvény”) további meghosszabbításáról akart dönteni. Ebben szó sincs időbeli korlátozásról – írja budapesti tudósításában Boris Kálnoky.
Magyarországon a kormány gyorsított eljárásban biztosít magának fokozott ellenőrzést a kulturális élet felett- írja Kathrin Lauer, a Wiener Zeitung budapesti tudósítója.
A jobboldali, populista Orbán Viktor szívesen működik együtt autokratákkal és despotákkal. Csak a múlt héten látogatta meg őt a Kreml ura, Vlagyimir Putyin. A múlt hónapban Bakuban a türk népek államfőivel, köztük Kazahsztán,Türkmenisztán és Azerbajdzsán egyeduralkodóival ült egy kerekasztalnál. A fenti illusztris körből csütörtökön a budai várban levő egykori karmelita kolostorban, viszonylag új hivatali rezidenciáján köszöntötte a török államfőt, Tayyip Erdogant - írja kommentárjában Gregor Mayer.
A magyar oldalon, Fertőrákoson mindenki a fejét rázza egy óriási építkezési projekt miatt, amelyet budapesti hatalmasságok akarnak megvalósítani. Gregor Mayer, a Der Standard magyarországi tudósítója részletes, térképpel illusztrált riportban számol be a természetet nem kímélő tervről.
30 évvel ezelőtt Budapesten egy fiatalember zajos tetszést keltett gyújtóhatású beszédével. Még ma is ezt teszi - sajnos - írja Béla Rásky a Die Presse vendégkommentár-oldalán. (A szerkesztőség megjegyzése: külső szerzők vendégkommentárjainak és hozzászólásainak nem kell megegyezniük a szerkesztőség véleményével.)
Bár az európai parlamenti választáson jobbra tolódás következett be - ám nem olyan mértékben, mint ahogyan azt a magyar miniszterelnök remélte - írja kommentárjában Gregor Mayer a Der Standard című bécsi lapban.
Hivatalosan a magyar miniszterelnök és az amerikai elnök szoros szövetségesnek látszik. Orbán Kínával és Oroszországgal kapcsolatos politikája azonban bosszúságot okoz Washingtonban — írja Boris Kálnoky a Die Pressében. A cikk még a látogatás közben íródott, de kommentáló megjegyzései a történtek ismeretében is helytállnak, ezért honlapunk kicsit szerkesztett formában közli a szöveget.
Orbán Viktor mindent megtett azért, hogy az európai kereszténydemokraták pártcsaládjában (ENP) kiérdemelje az enfant terrible - a rettenetes gyermek - hírnevet. Most ismét. A nyugtalanságkeltés, a rossz szándékú magamutogatás mestereként tevékenykedik (és nem csupán ott). Jelenleg a magyar miniszterelnök az Európai Unió bomlasztója. Ahova nyúl, ott viszály, illojalitás és szabályszegés támad. A magyar miniszterelnök egy stratégia részeként sértegeti az ENP-t csúcsjelöltjét — írja Thomas Mayer a Der Standardban.
Orbán médiabirodalma az Európai Néppárt (ENP) konzervatív jellegének megmentéseként ünnepli az ENP határozatát a Fidesz tagságának felfüggesztéséről - írja kommentárjában Paul Lendvai a Der Standard hasábjain.
A magyar kormányfő a végsőkig provokálja az Európai Unión belüli párttársait. Személye azonban hatalmi tényezőként túl fontos az Európai Néppártnak (EPP) - írja Oliver Grimm, a Die Pressében megjelent kommentárjában.
Kathrin Lauer, a bécsi Wiener Zeitung budapesti tudósítója terjedelmes tudósításban számolt be a Magyar Tudományos Akadémia átalakítása elleni tiltakozásról. Az újságíró érintett akadémikusokat is megszólaltat. A lap fotót közöl e legutóbbi tüntetésről.